THL: Kontiolahdella on varmistunut uusi koronavirustartunta
THL:n koronakartan mukaan Kontiolahden kunnassa on varmistunut uusi koronavirustartunta. Tartuntojen kokonaismäärä koko epidemian aikana on nyt Kontiolahdella seitsemän.
THL:n tilastoinnin mukaan tartuntojen määrä Joensuussa sen sijaan laski aiempaan verrattuna. Perjantaina puolenpäivän jälkeen tilasto näytti Joensuun tartuntaluvuksi 161, kun se aiemmin oli 165.
Itä-Suomen aluehallintovirasto tiedotti perjantaina puolenpäivän aikaan, että kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset, joihin osallistuu yli 20 henkilöä. Määräys on voimassa ajalla 5.12.2020–4.1.2021.
Lue lisää: AVI: Pohjois-Karjalassa kielletään yli 20 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset
Kommentoi