Julkaistu 

Pro Höytiäiselle Antti-tunnustus juhlavuonna

Puheenjohtaja Kirsi Karhio otti Antti-patsaan vastaan yhdistyksen kotijärven rantamaisemissa. Kuva: Suvi Palosaari Puheenjohtaja Kirsi Karhio otti Antti-patsaan vastaan yhdistyksen kotijärven rantamaisemissa.
 
Pohjois-Karjalan Paikallislehdet Oy:n lehdet Outokummun Seutu ja Pielisjokiseutu myönsivät tämän vuoden Antti-patsaan järviyhdistys Pro Höytiäiselle.

Perinteisesti Höytiäisestä puhuttaessa muistetaan usein järven poikkeuksellinen historia ja järvenlaskijat. Antti-tunnustuksella halutaankin muistaa järven nostajia, jotka tällä vuosikymmenellä alkaneella toiminnalla ovat tuoneet maakunnassa Pielisen ja Pyhäselän varjoon jääneen Höytiäisen laajempaan tietoisuuteen.
Höytiäisen laskusta tuli tänä vuonna kuluneeksi 160 vuotta, joka näkyi vahvasti myös järviyhdistyksen toiminnassa.
Antti-tunnustuksen otti vastaan Lomakeskus Huhmarissa pidetyssä tilaisuudessa Pro Höytiäisen puheenjohtaja Kirsi Karhio.
 
Ensimmäisen suomenkielisen sanomalehden, Suomenkielisten Tieto-Sanomien julkaisija, pappi ja kirjallisuusmies Antti Lizeliuksen (1708-1795) elämäntyötä kunnioittava patsas jaetaan vuosittain valtakunnallisella, alueellisella kuin paikallisellakin tasolla. 
Maakunnallisen Antti-tunnustuksen sai tänä vuonna Pohjois-Karjalan Eläkeliiton vuosikymmeniä ylläpitämä Toukosiunaus-perinne. Valtakunnallisen Antti-patsaan sai vaatevalmistaja Tam-Silk Oy, joka tuli tunnetuksi näkyvästä kampanjoinnistaan kotimaisen työn puolesta yhteistyössä paikallislehdistön kanssa.
Tam-Silk osallistui elokuussa 2019 Ikean ja Finlaysonin nokitteluun vastuullisuudesta vetoamalla vahvasti kotimaisen tuotannon puolesta. Tam-Silk teki tämän paikallislehti Kangasalan Sanomien etusivun ilmoituksella 21. elokuuta

Kommentoi

Hae sivuilta