Julkaistu 

Viimeiset hetket taltiointiin

Eno-seuran puheenjohtaja Juha Koljonen vanhan, digitointia kaipaavan aineiston äärellä. Kuva: Piia Juntunen Eno-seuran puheenjohtaja Juha Koljonen vanhan, digitointia kaipaavan aineiston äärellä.

Eno-seura ry:llä on hallussaan kattava kokoelma analogisesti tallennettua aineistoa, joka on määrä kopioida digitaaliseen muotoon vuoden loppuun mennessä. Digitoitava aineisto koostuu valokuva-arkistosta, käsin tehdystä museokortistosta, kaitafilmeistä sekä C- ja VHS-kaseteista.

Digitoinnin päällimmäisenä tavoitteena on turvata kokoelmien säilyminen tuleville sukupolville. Koljonen toteaa esimerkiksi mustavalkoisten valokuvien kestävän sangen hyvin vuosikymmenten vierimistä, mutta värikuvat haalistuvat huomattavasti nopeammin.

Joensuun kaupunki on myöntänyt Eno-seuralle avustuksen, jonka avulla digitointi-hanke saadaan käynnistettyä.

Viimeistään syksyllä alkavaan hankkeeseen haetaan parhaillaan työntekijää, mutta yhdistyksen sisäistä osaamista on tarkoitus kasvattaa vierailemalla digitoinnissa kunnostautuneissa maakunnan museoissa. 

Piia Juntunen

Lue lisää 18. heinäkuuta ilmestyneestä Pielisjokiseudusta.

Kommentoi

Hae sivuilta