Julkaistu 

MC Varatuluppa ry on kulholainen mopokerho, jonka toiminta ei ole jäissä talvellakaan

Jäiden tekeminen talkoovoiminkin vaatii vähintään puoliammattimaisen suhtautumisen, tuumaavat Keijo Riissanen (vas.) ja Matti Immonen. Tämän luistelukauden jäät saatiin Kulhossa luistelukuntoon jo joulukuun puolivälissä. Kuva: Taru Tykkyläinen Jäiden tekeminen talkoovoiminkin vaatii vähintään puoliammattimaisen suhtautumisen, tuumaavat Keijo Riissanen (vas.) ja Matti Immonen. Tämän luistelukauden jäät saatiin Kulhossa luistelukuntoon jo joulukuun puolivälissä.

Kulhon koululla sijaitsevan kaukalon jäädyttämisurakka on ollut mopokerho MC Varatuluppa ry:n tärkein tulonlähde jo reilun 10 vuoden ajan.

 

Hommaan on aina löytynyt 22 jäsenen joukosta tekijät sen kummemmin kuumottelematta.
– Keppiä ei ole koskaan tarvittu, vaan tänä vuonna on päinvastoin asetettu porkkanaksi, että eniten jäädytyshommiin osallistunut jäsen saa yhdistyksen merkillä varustetun karvahatun, puheenjohtaja Keijo Riissanen naurahtaa.

– Se luovutetaan ansioituneelle saajalleen vapun alla vuosikokouksessa kesää vasten. Onpahan sitten valmiina ainakin seuraavaan luistelukauteen, yhdistyksen perustajajäsen Matti Immonen hymyilee.

 

Taru Tykkyläinen

 

Lue koko juttu 10.1. ilmestyneestä Pielisjokiseudusta.

Kommentoi

Hae sivuilta