Julkaistu 

Kuntavaaleihin varsin hyvin ehdokkaita Enossa ja Kontiolahdella

25 enolaista ja uimaharjulaista on ehdolla Joensuun kaupunginvaltuustoon. Se on kolme vähemmän kuin edellisissä kuntavaaleissa.

Kontiolahdella puolueiden ehdokasmäärät pysyivät viime vaalien tasolla, pudoten puoluekohtaisesti enintään muutamalla ehdokkaalla.

Myös Kristillisdemokraateista pyritään kunnanvaltuustoon tulevissa vaaleissa.

Ennakkoäänestys kotimaassa on 29.3.-4.4. Vaalipäivä on sunnuntai 9.4.2017.

Kontiolahden kunnanvaltuustoon valitaan 35 henkilöä. Joensuun kaupunginvaltuustoon valitaan 59 henkilöä. Joensuun kaupunginvaltuustoon valittiin viime vaaleissa kahdeksan enolaista ehdokasta.

 

Enolaisehdokkaat Joensuun kaupunginvaltuustoon

Keskusta

Merja Ignatius, agrologi
Pekka Kukkonen, maanviljelijä
Hannu Liimatta, työkoneen kuljettaja, työnjohtaja
Paula Puhakka, sairaanhoitaja, terveydenhoitaja
Seija Sihvonen, yrittäjä
Ville Toivanen, prosessinhoitaja, alikonemestari
Ekaterina Väänänen, FM, opettaja


Joensuussa kaikkiaan  88 ehdokasta (täysi lista).

SDP
Jukka-Pekka Hirvonen, kuljettaja
Rauno Kukkonen, metsuri
Heino Räty, sahatyöläinen, eläkeläinen
Margareetta Räty, vientimyyjä
Pauli Tahvanainen, yritysneuvoja, evp.
Sisko Tahvanainen, postityöntekijä, eläkeläinen


Joensuussa kaikkiaan  88 ehdokasta (täysi lista).

Perussuomalaiset
Erkki Heiskanen, marjanviljelijä
Aki Mönkkönen, logistiikkatyöntekijä
Timo Oikarinen, kirjaltaja
Sari Sallinen, toimittaja

Joensuussa kaikkaan 40 ehdokasta.

KD
Pauli Paananen, metsäneuvoja, eläkeläinen
Jouni Puhakka, itseoppinut moniosaaja
Pirjo Liisa Tiiperi, sosiaalityöntekijä
Joensuussa kaikkaan 38 ehdokasta.
Vasemmistoliitto
Esko Marjomaa, FT, tutkija
Hannu Marttinen, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Petteri Tahvanainen, kirvesmies

Joensuussa kaikkaan 45 ehdokasta.

 

Kokoomus
Heleena Uusi-Illikainen, THM, lehtori
Joensuussa kaikkiaan 88 ehdokasta (täysi lista).
Vihreä LIITTO
Eeva Hämäläinen, sairaanhoitaja (AMK)

Joensuussa kaikkaan 44 ehdokasta.

 

Ehdokkaat Kontiolahden kunnanvaltuustoon

SDP
Riikka-Leena Anttilainen, merkonomi
Heidi Hakola, rakennusmaalari
Pertti Haukka, yrittäjä, kunnallisneuvos
Sohvi Heikkinen, mielenterveyshoitaja, eläkeläinen
Sirkka Heiskanen, kokoonpanija
Markus Holopainen, tradenomi
Pasi Hyttinen, mielenterveyshoitaja, varapääluottamusmies
Mari Hälinen, yrittäjä, insinööri (ylempi AMK)
Menja Kainulainen, koneenvalvoja
Riitta Karkulehto, erikoissairaanhoitaja
Marja Kauppinen, päiväkodin johtaja, lto
Pekka Kettunen, sairaanhoitaja, yrittäjä
Seppo Kukkonen, mittamies
Tenho Kuronen, eläkeläinen
Vesa Kuronen, keittiömestari (evp)
Jonna Kähkönen, rakennusmaalari
Anita Luhanko, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Leila Matjuschi, KM, erityisopettaja
Matti Mäntynen, englannin lehtori
Pirkko Möntti, palvelumyyjä, eläkeläinen
Leena Nyyssönen, luokanopettaja, lastentarhanopettaja
Juha Pakarinen, kiinteistöhuoltaja
Sirpa Pakarinen, lastenohjaaja
Anita Pennanen, koneenhoitaja
Tuija Piitulainen, talouspalvelusihteeri
Mauri Pikkarainen, asentaja
Hanna Pirinen, tradenomi, kirjanpitäjä
Sari Pottonen, sijaisäiti, lähihoitajaopiskelija
Sari Pykäläinen, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Teuvo Ratinen, myyjä
Kauko Riikonen, eläkeläinen
Taisto Romppanen, muurari, kirvesmies
Tommi Romppanen, KTM, myyjä
Emilia Rämänen, leipuri-kondiittori
Jamina Räsänen, opiskelija
Satu Sadinkangas, tuottaja
Lauri Sarkkinen, eläkeläinen
Anna-Maija Sivonen, sairaanhoitaja, eläkeläinen
Pentti Suni, prosessinhoitaja, pääluottamusmies
Mikko Tiainen, konduktööri, pääluottamusmies
Tero Tiittanen, yht. yo
Marko Turunen, sairaanhoitaja (AMK)
Nina Utriainen, apulaisosastonhoitaja
Lea Vallius, eläkeläinen
Risto Vattulainen, autonasentaja
Eira Vänttinen-Liinakari, sairaalavahtimestari
Paavo Örn, palveluvastaava

47 ehdokasta (täysi lista 52).


Keskusta
Eila Arveli, kotitalousopettaja, opo
Jyry Eronen, metsänhoitaja (MMM), tohtorikoulutettava
Jertta Harinen, toiminnanjohtaja
Tiina Huovinen, merkonomi, kotiäiti
Pekka Härkönen, maanviljelijä, eläkeläinen
Petri Itälä, artenomi, työpäällikkö
Aimo Karttunen, eläkeläinen
Mika Kontkanen, asentaja, yrittäjä
Unelma Kuokkanen, yrittäjä, eläkeläinen
Mika Kuusela, agr., maanviljelijä
Simo Lappalainen, myymäläpäällikkö
Pirita Lassila, sairaanhoitaja
Jari Luostarinen, fil.lis.
Timo Martikainen, KT, lehtori/luokanopettaja
Piia Mikkonen, metsänhoitoasiantuntija, metsätalousins. (AMK)
Sakari Mustonen, yrittäjä, eläkeläinen
Tiina Nesterinen, puutarhuri
Saara Paalanen, insinööri, eläkeläinen
Minna Pakarinen, yrittäjä, maanviljelijä
Anneli Parkkonen, sairaanhoitaja
Pia Piiroinen, osastonsihteeri
Jukka Puumalainen, maatalousyrittäjä
Kimmo Romppanen, muusikko
Ilpo Saarelainen, rehtori
Satu Seppäläinen, henkilöstöpäällikkö
Samuli Simonen, rakennusinsinööri
Seppo Sirainen, koulutussuunnittelija
Mika Sorsa, yrittäjä
Jenni Toppi, MBA, johdon assistentti
Seppo Toppi, yrittäjä, insinööri
Pirjo Turunen, maatalouslomittaja
Timo Tuulenkari, diakoni, sosiaaliohjaaja
Jyri Vanninen, projektipäällikkö
Erkki Voutilainen, toimitusjohtaja
Tero Vornanen, työnjohtaja
Susan Väistö, sosionomi

36 ehdokasta.  


Kokoomus
Pekka Ahlholm, insinööri, yrittäjä
Reino Hirvonen, rakennusmestari, kuntotutkija
Satu Huttunen, OPS-koordinaattori, koulunjohtaja
Kaisu Kantelinen, yrittäjä
Jukka Kinnunen, myyntiedustaja
Janne Korkalainen, hirsirakentaja
Minna Koskimies, yrittäjäneuvoja
Esa Kärnä, yrittäjä
Timo Nuutinen, yrittäjä
Necmettin Obuz, opiskelija
Sami Pajunen, turvallisuuskouluttaja
Eija Putro, sairaanhoitaja
Samuli Pykäläinen, asentaja
Anne Romppanen, laboratoriohoitaja AMK
Juha Romppanen, yrittäjä
Päivi Salo, artesaani, kultaseppä
Aulikki Sihvonen, leikkaus- ja anestesiasairaanhoitaja, apulaisosastonhoitaja
Mauri Tikkanen, opistoupseeri evp.
Kati Tuononen, henkilökohtainen avustaja, opiskelija
Joona Turunen, opiskelija, yrittäjä
Jari Uimonen, oikeustieteentohtori, kirkkoherra
Kari Väisänen, yrittäjä
Tero Vänskä, opiskelija
Asko Väätäinen, talouspäällikkö, eläkeläinen

24 ehdokasta.


Perussuomalaiset
Mika Hiltunen, nuohoojayrittäjä
Kari Hyttinen, automekaanikko
Mika Ikonen, rakennusmies
Petteri Jaatinen, nuohooja
Bettiina Kiiskinen, lähihoitaja
Vesa Lipsanen, rakennusapumies
Juha Loimaa, autonkuljettaja
Minna Nevalainen, rakennusmaalari
Sanna Niiranen, yrittäjä, sairaanhoitaja
Markku Nykänen, eläkeläinen, kirvesmies
Keijo Romppanen, työnjohtaja
Kauko Ryhänen, eläkeläinen
Antero Salmelainen, kirvesmies
Jukka Salo, kuljetusyrittäjä
Sami Savolainen, opiskelija
Sami Strandman, lämmityslaiteasentaja, sähköasentaja
Tuomas Tahvanainen, musiikkijuontaja
Matti Varis, työkaluvalmistaja, pääluottamusmies
Hannu Virta, taksiyrittäjä

19 ehdokasta.
Vihreä liitto
Iiris Brocke, eläkeläinen, laulaja-lauluntekijä
Jorma Kekäläinen, yrittäjä
Hanna Koivula, FM biologi, datanomi
Kimmo Perkkiö, tuottaja
Raimo Riionheimo, eläkeläinen
Niina Väyrynen, projektikoordinaattori

6 ehdokasta.


KD
Taneli Saarinen, lastentarhanopettaja
Timo Simola, koulunkäyntiavustaja, eläkeläinen
Veli-Matti Sorvari, FM, suunnittelija
Pirkko Väänänen, perushoitaja, eläkeläinen

4 ehdokasta.


Vasemmistoliitto
Jari Jormalainen, työsuojeluvaltuutettu
Petri Kiiskinen, insinööri AMK, sähkötyönjohtaja
Jari Kinnunen, rakennusinsinööri AMK
Esko Turunen, projektityöntekijä, eläkeläinen

4 ehdokasta.

Kommentoi

Hae sivuilta