play

"Iäkkään eivät ole julkisen talouden uhka tai kuluerä"

Eläkeliiton Enon yhdistyksen puheenjohtaja Martti Elonen.

Eläkeliiton Enon yhdistyksen puheenjohtaja Martti Elonen.

Toimitus

- Tänä päivänä kuullaan hyvin usein, että me ikääntyneet ihmiset olemme rasite Suomelle, me, jotka olemme olleet rakentamassa yhteiskuntaa. Ikääntyneet ihmiset ovat kuitenkin suurin voimavara, kun osataan ymmärtää, mitä kaikkea me teemme. Otetaan esimerkiksi vaikka omaishoitajat, jotka toimivat 24 tuntia vuorokaudessa pienellä palkalla, vaikka palkastakaan ei jää paljon mitään käteen. He tekevätkin sitä työtä rakkaudesta. Entäpä sitten nämä ihmiset, mummot ja ukit, jotka hoitavat lapsia ja lapsenlapsia. He saattavat tulla kaukaakin, ja monta kertaa otetaan peräkärry mukaan ja viedään polttopuita. Montakohan marja- ja sieniämpäriä on syksyllä kaupunkiin viety? Entäpä kotona asuvat? He sinnittelevät ja sinnittelevät. Suurin ongelma on kuljetus ja kyydit, miten sieltä kotoa pääsisi käymään kylillä asioilla, kaupoissa ja apteekissa.